Jak zostać managerem? Możliwości, które pomogą Ci rozpocząć karierę managera

18 stycznia 2023

Internet pełen jest porad, jak zostać menedżerem. Można tam znaleźć m.in. „10 kroków, żeby zostać menedżerem” albo „7 kluczowych umiejętności dla menedżera”. Są też tacy, którzy idą o krok dalej i podpowiadają „jak zostać lepszym menedżerem”. Jednak już na wstępie należy się zatrzymać i dobrze zastanowić czemu chcemy zająć stanowisko kierownicze, czy mamy do tego potrzebną wiedzę i w jakiej branży chcemy pracować. Szczególnie na początku kariery zawodowej znalezienie właściwych odpowiedzi nie jest proste. Do tematu trzeba podejść kompleksowo.

Kim jest menedżer i czym się zajmuje?

Nim zaczniemy zastanawiać się nad kompetencjami menedżera, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – kim jest i czym zajmuje się manager? Według najprostszej definicji menedżer to osoba, która zarządza zespołem. Do jego głównych zadań należy: motywowanie swoich ludzi, wyznaczanie im priorytetów, wspieranie w realizacji celów, ale również ocena efektów pracy. Jak zostać managerem? Często można spotkać się z opiniami, że żeby zostać managerem trzeba mieć odpowiedni wiek i długie doświadczenie. Nic bardziej mylnego! Jeśli od początku właściwie pokieruje się swoją karierą, jest się nastawionym na osiąganie rezultatów i ma proaktywne podejście do pracy, to już po 2 – 3 można awansować na stanowisko młodszego menedżera.

7 cech dobrego managera

Jak zostać dobrym menedżerem? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Katalog cech i umiejętności menedżera jest bardzo szeroki i z pewnością nie jest zbiorem zamkniętym. Kompetencje cenione na tym stanowisku to, m.in. wiedza, doświadczenie, umiejętności komunikacyjne, asertywność i konsekwencja w działaniu, charyzma, odporność na stres, a także zdolność analitycznego myślenia.

W dużej mierze to tzw. umiejętności miękkie decydują czy ktoś powinien kierować zespołem i zajmować stanowisko managerskie. Wielu kompetencji można się z czasem nauczyć. Dlatego nie jest prawdą, że osoba, która jest introwertykiem, gorzej poradzi sobie na tym stanowisku. Dobry kierownik nieustannie pracuje nad sobą, rozwija się, ale też dzieli się wiedzą za swoimi współpracownikami.

Rodzaje stanowisk managerskich

Bycie Menedżerem nie jest zawodem samym w sobie. Obowiązki na stanowiskach menedżerskich mają wspólny mianownik. Jednak w każdym przypadku potrzebna jest specjalizacja. Poza kompetencjami menedżerskimi, które są opisane powyżej, potrzebna jest wiedza dotycząca branży czy obszarów działania. Pośród ofert na rynku można znaleźć takie, które dają możliwość pracy na stanowisku kierowniczym. Przykładami są:

kilku pracowników biura podczas spotkania biznesowego

1. Project Manager

2. Category Manager

3. PR Manager

4. Finance Manager

5. Sales Manager

6. E-commerce Manager

7. HR Manager

8. Account Manager

Jak zostać managerem?

Jeśli jest się wystarczająco zmotywowanym, żeby zająć stanowisko menedżerskie, jest kilka metod, które ułatwią osiągnięcie tego celu. Po pierwsze to udział w kursach i szkoleniach. Zazwyczaj prowadzone są one przez praktyków i można dowiedzieć się od nich informacji, których nie ma w żadnej książce. Po drugie ciekawym rozwiązaniem są programy mentoringowe. Mentorami zostają osoby, które mają wiedzę związaną z daną branżą oraz doświadczenie, które jest bezcenne. Szybką możliwość awansu na stanowisko kierownicze daje również udział w stażu lub programie menedżerskim. Już na początku roku warto poszukać najciekawszych ofert i aplikować do firm, które są liderami w danej branży. Oczywiście udział w takim programie nie jest drogą na skróty. Wymaga zaangażowania, proaktywnego podejścia i wytrwałości. Jednak finalnie jest przepustką do stanowiska menedżerskiego. 

W takim razie, jak zostać menedżerem? Rozwiązanie jest całkiem proste – można wziąć udział w programie takim jak Management Trainee. Po jego zakończeniu menedżerska ścieżka kariery jest o wiele bardziej osiągalna. Nie wymaga też 5 czy 10 lat budowania swojej pozycji zawodowej. Obecnie „skrojone na miarę” programy menedżerskie czy stażowe dają możliwość szybszego osiągnięcia wymarzonego stanowiska. Należy tylko pamiętać o tym, by dobrze przemyśleć swój wybór, bo czasem szansa pracy u lidera w danej branży pojawia się tylko raz!

Powiązane artykuły

Kampus Biedronki wspiera rozwój studentów i uczniów w całej Polsce

Rok akademicki nabrał rozpędu, a to najlepszy sygnał dla Biedronki, aby rozpocząć poszukiwanie młodych talentów wśród studentów i uczniów w całej Polsce. Kampus Biedronki to szereg inicjatyw organizowanych przez Biedronkę, których celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi, w ramach współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami, umożliwienia praktyk i programów stażowych, aby finalnie dać szansę na […]